Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Grand Rapids 34-42—76

Bemidji 26-34—60

Grand Rapids — Nate Seelye 24, Brooks Bachmann 16, John Sutherland 13, Stacy Washington 12, Dallas Kane 7, Gabe McCartney 2, Eric Steere 2.

Bemidji — Spencer Konecne 15, Kade Peterson 12, Linaes Whiting 8, Ryan Bieberdorf 7, Ben Hess 7, Jace Peterson 6, Jacob Beberg 2, Colten Jensen 2, Silas Hess 1.

Hibbing 93, Chisholm 46

GIRLS BASKETBALL

MLWR 23-25—48

Cromwell-Wright 28-39—67

Moose Lake-Willow River — Suzy Grutkoski 11, Carmen Hoffman 3, Charis Blacklock 7, Laura Walker 2, Natalie Mikrot 13, Ella Rhoades 10, Tori Walczynski 2. Totals 17 9-17 48.

3-point goals — Grutkoski 3, Hoffman, Mikrot.

Cromwell-Wright — Emmalee Hoover 2, Shaily Hakamaki 21, Teana Hakamaki 15, Liz Risacher 11, Amber Lehti 14, Andrea Pocernich 2, Amber Collman 2. Totals 25 7-8 67.

3-point goals — T. Hakamaki 5, Risacher 3, Lehti 2.

North Woods 6-11—17

Mtn. Iron-Buhl 65-30—95

North Woods — Nicole Olson 1, Hanna Sandberg 1, Kate Stone 8, Alanna Rutchasky Stacie Howe 2, Bria Chiabotti 4. Totals 5 7-17 17.

3-point goals — None.

Mountain Iron-Buhl — Laney Ryan 6, Mary Burke 25, Patia Hayes 2, Allie Negen 21, Madisen Overbye 15, Mia Ganyo 7, Devyn Dahl 4, Mattie Bennett 10, Lauren Maki 3, Jacie Kvas 2. Totals 38 8-15 95.

3-point goals — Ryan, Burke 3, Negen 3, Overbye 2, Ganyo.

BOYS HOCKEY

Becker/Big Lake 3-2-1—6

Moose Lake Area 1-2-1—4

First period — 1. BBL, Aubrey Hartfiel (Tucker Rhodes, Weston Schug), 0:41; 2. MLA, Tommy Klinski (Jordan Fjosne, Jack Ergen), 3:24 (sh); 3. BBL, Hartfiel (Schug), 7:56 (sh); 4. BBL, Schug, 12:58 (pp).

Second period — 5. BBL, Max Nelson (Schug, Hartfiel), 0:21; 6. MLA, Mark Fossum (Klinski, Ergen), 9:07; 7. BBL, Nelson (Hartfiel), 11:25; 8. MLA, Jordan Fjosne, 16:05.

Third period — 9. MLA, Sean Jungers (Vern Anderson III), 7:25; 10. BBL, Max Nelson (Hartfiel), 16:55 (en)

Goalies — Caden Weber, BBL; Danny Whited, MLA.

Virginia-MIB 1-0-2—3

Hibbing-Chisholm 2-1-1—4

First period — 1. HC, Jered Sanborn (Nic Cicchi, Connor Willard), 1:53; 2. VMIB, Cade Moreland (Jake Seitz, Caleb Bialke), 9:15 (pp); 3. HC, Matt Versich (Carter Anderson, Austin Lasky), 9:29.

Second period — 4. HC, Mitch Ziemba (Versich, Nick Belich), 1:52.

Third period — 5. HC, Jake Riihinen (Tristan Birdsall, Ziemba), 8:01; 6. VMIB, Seitz (Wyatt Phaneuf, Cody Herrmann), 8:29; 7. VMIB, Moreland (Jack Zupetz, Seitz), 14:52.

Saves — Cam Kreibich, VMIB, 23; Logan Wright, HC, 18.

GIRLS HOCKEY

Superior 1-1-1—3

Eveleth-Gilbert 0-1-0--1

First period — 1. S, Rose Ion, 7:12 (pp).

Second period — 2. S, Isabel Franta (Jillian Reuille), 9:17; 3. EGA, Kylie Baranzelli (Sophia Flatley), 9:30.

Third period — 4. S, Destiny Holmes, 1:05.

Saves — Katrina Casper, S, 17; Rachel Woods, EGA, 22.

BOYS SWIMMING

Mesabi East 57, Chisholm 37

160-yard medley relay — Ch. (Cade Klimek, Jack Bryan, Nickolas Jordan, Alex Koivisto), 1 minute, 23.05 seconds; 200 freestyle — Levi Jofs, ME, 1:55.51; 160 individual medley — Bob Delage, ME, 1:46.69; 60 freestyle — Ben Brunfelt, ME, 28.53; 100 butterfly — Brunfelt, ME, 58.05; 100 freestyle — Jofs, 50.96; 500 freestyle — Sebastian Sebunia, ME, 5:20.71; 5:20.71; 160 freestyle relay — ME (Jofs, Delage, Jacob Boese, Brunfelt), 1:12.94; 100 backstroke — Delage, ME, 1:01.13; 100 breaststroke — Bryan, Ch., 1:06.15; 400 freestyle relay — ME (Jofs, Delage, Sebunia, Brunfelt), 3:34.29.

Advertisement