Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Chisholm 49-43—92

International Falls 39-35—74

Chisholm — Andrew Varda 21, Justin Pioske 19, Harrison Reinke 19, Alec Pessenda 16, Eli Sundquist 13, Corbin Jones 4. Totals 37 14-21 92.

3-point goals — Pessenda 2, Reinke, Sundquist.

International Falls — Max Olson 22, Wyatt Braaten 15, Charlie Hoppe 12, Armando Barrios 11, Jace Hallin 7, Mason Buller 4, Garrett Koenig 2, Hunter Wilson 1. Totals 28 10-18 74.

3-point goals — Olson 6, Buller, Hallin.

Cromwell-Wright 20-27—47

Barnum 35-21—56

Cromwell-Wright — Marcus Pocernich 13, Drew Libbon 3, Micah Pocernich 15, Isaac Shelton 3, Jaden Gronner 3, Cameron Cahoon 7, Cayden Karppinen 3. Totals 16 8-10 47.

3-point goals — Micah Pocernich 3, Marcus Pocernich, Libbon, Gronner, Karppinen.

Barnum — Quinn Casey 1, Kyle Kielty 3, Drake Weets 6, Tyler Nynas 18, Braeden Hlavka 14, Sam Goodwin 14. Totals 19 13-21 56.

3-point goals — Weets 2, Hlavka 3.

East Central 19-46—65

Carlton 38-41—79

East Central — Gunnar Fogt 19, Jace Schutt 18, Barret Peterson 8, Terrance Rojas 6, Devlin Fratzke 4, Colton Klocke 4, Federico Villanueva 4, Dylan Fratzke 2. Totals 18 2-2 65.

3-point goals — Fogt 5, Peterson 2, Rojas 2.

Carlton — Ben Soderstrom 27, Matthew Hey 14, Jackson Mickle 12, Jacob Santkuyl 11, Mateo Garcia 6, Chase Parker 4, Leif Herman 3, Scott Rousseau 2. Totals 29 9-15 79.

3-point goals — Hey 2, Santkuyl, Soderstrom.

Esko 43-36—79

Superior 25-40—65

Esko — Quinn Fischer 16, Ryan Pantsar 6, Jon Stodola 2, Payton Wefel 8, Eric Rish 1, Camden Berger 23, Adam Trapp 23.

3-point goals — Wefel 2, Berger.

Superior — Mason Ackley 19, Xavier Patterson 10, Kaleb Zentkowski 7, Ben Rhodes 2, Stephen Gee 3, Cam Borgh 2, Corey Sanders 10, Beau Severson 12.

3-point goals — Severson 4, Ackley, Patterson, Zentkowski, Gee.

Fond du Lac 39-48—87

Lakeview Christian 35-45—80

Fond du Lac Ojibwe — Jordan Brown 4, Eddie Defoe 11, Avery Misquadace 24, Treshawn Brown 32, Uriah Aubid 17, Jalen Paulson 3. Totals 28 20-36 87.

3-point goals — Misquadace 4, T. Brown 3, Defoe 2, Paulson, Aubid.

Lakeview Christian Academy — Garrett Benson 7, Bennett Easty 8, Spicer Johnson 11, Lance Puffer 2, Jacob Easty 28, Drew Ouradnik 6, Ryan Johnson 18. Totals 32 12-27 80.

3-point goals — Easty 3, S. Johnson.

Hermantown 29-33—62

Proctor 48-24—72

Hermantown — Noah Soumis 13, Connor Bich 14, Peter Soumis 9, David Birkeland 12, Kevin Bauman 12, Alex Bjorlin 2. Totals 24 8-15 62.

3-point goals — N. Soumis 2, Bich 2, Birkeland 2.

Proctor — Brett Bower 2, Dylan Hom 12, Garrett Westendorf 8, Carter DuMars 8, Cody Hampton 3, John Pioro 25, Brody Eldien 14. Totals 29 9-14 72.

3-point goals — Pioro 3, DuMars 2.

McGregor 24-35—59

Nashwauk-Keewatin 24-40—64

McGregor — Carson Passer 29, Ethan Sampson 3, Joey Glunz 5, Logan Jackson 7, Joe Baker 15. Totals 23 9-15 59.

3-point goals — Passer 4, Sampson.

Nashwauk-Keewatin — Dylan Kukkonen 1, Jager Nash 4, Cody Staydohar 14, Corey Warwas 31, Zeb Graves 6, Jack Lorenz 8. Totals 24 14-23 64.

3-point goals — Warwas 2.

Rhinelander 71, Ashland 40

GIRLS BASKETBALL

Bemidji 31-37—68

Hibbing 38-35—73

Bemidji — Katie Alto 4, Taylor Wade 4, Samantha Edlund 2, Allison Beard 10, Lindsey Hildenbrand 9, Kennedy Mills 21, Mackenzie Nicklason 5, Clara Cermak 3, Klaryssa Whelan 8, Macy Flatness 2. Totals 24 14-25 68.

3-point goals — Beard 2, Whelan 2, Hildenbrand, Mills.

Hibbing — Abbey McDonald 32, Lizzy Tuomi 3, McKenzie Maki 6, Haley Hawkinson 7, Kourtney Manning 25. Totals 27 13-26 73.

3-point goals — Manning 4, McDonald 2.

Duluth East 10-19—29

Cloquet 23-32—55

Duluth East — Macy Hermanson 14, Shay Callaway 7, Amy Ostazeski 3, Krysta Mielke 2, Anna Libbon 2, Ashlynne Guenther 1. Totals 9 7-15 29.

3-point goals — Hermanson 4.

Cloquet — Carmen Foss 12, Vanna Kelley 11, Allie Wojtysiak 11, Kendra Kelley 8, Olivia Diver 5, Jessica Liang 4, Kate Owens 2, Hailey Giacomini 2. Totals 20 11-19 55.

3-point goals — V. Kelley 3, Diver.

Esko 45-27—62

Moose Lake-WR 17-20—37

Esko — Kristy DeMuth 21, Hannah Stark 17, Macy Sunnarborg 12, Sydney Hanson 8, Annika Wold 6, Breanna Stark 4, Zoie Johnson 2, Kaitlyn Bergerson 2. Totals 27 13-19 72.

3-point goals — Hanson 2, Sunnarborg 2, DeMuth.

Moose Lake-Willow River — Natalie Mikrot 9, Charis Blacklock 8, Dallis Kukuk 7, Suzy Grutkoski 4, Ella Rhoades 3, Kennedy Janke 2, Laura Walker 2, Monica Mikrot 2. Totals 15 5-15 37.

3-point goals — Mikrot, Kukuk.

Hermantown 26-40—66

Proctor 32-27—59

Hermantown — Sierra Bolen 12, Kylee Hren 2, Maddy Foster 18, Ava Asgaard 4, Carly Zierden 5, Taylor Vold 19, Ellie Gamradt 6. Totals 25 9-12 66.

3-point goals — Bolen 3, Foster 2, Vold 2.

Proctor — Sam Pogatchnik 16, Liz Frase 2, Sam Parendo 16, Morgan Nylund 17, Katelyn Marunich 4, Josie Maahs 2, Hallie Evans 2. Totals 19 14-25 59.

3-point goals — Pogatchnik 2, Parendo 3, Nylund 2.

Northwestern 37-33—70

Spooner 15-21—36

Northwestern — Sam Hoegen 9, Mackenzie Correll 26, Karsyn Jones 9, Katie Lundeen 12, Kasha Hughlett 4, Kennedy Nelson 4, Sydney Anderson 4, Tayva Plasch 2. Totals 28 4-6 70.

3-point goals — Correll 8, Jones 2.

Spooner — Natasha Chastek 15, Logan Sprenger 3, Alexis Goodman 4, Julie Tiller 7, Letibia Secchi 5, Jackie Rosenbush 2. Totals 13 7-14 36.

3-point goals — Chastek 2, Sprenger.

Silver Bay 31-30—61

Fond du Lac 21-18—39

Silver Bay — Jocelyn Russell 20, Mitta Frericks 3, Jenny Walewski 11, Alexxa DeQuevedo 12, Amiah Mitchell 4, Lily Lewis 9, Hannah Thums 2. Totals 22 13-23 61.

3-point goals — Russell, Frericks, Walewski 2.

Fond du Lac Ojibwe — Starr Shabaiash 3, Marlana Staples 4, Kaila DuFault 8, Tamara Martineau 7, Katie Misquadace 3, Aaliyah Peterson 4, Namida Reynolds 2, Tannia Misquadace 5, Talayah Martineau 3. Totals 15 3-10 39.

3-point goals — Shabaiash, K. Misquadace, T. Misquadace, Talayah Martineau.

Floodwood 53, Greenway 42

Rhinelander 59, Ashland 16

BOYS HOCKEY

Chisago Lakes 4-0-1—5

Moose Lake Area 0-0-0—0

First period — 1. Jonny Bodell, 1:51 (pp); 2. David Kimlinger (Dawson Overgaard, Bodell), 4:22; 3. Logan Bjorkman (Luka Zaruba), 7:57; 4. Nicholas Lindsey (Alex Walden, Devin Wahlberg), 11:46.

Second period — No scoring.

Third period — 5. Wahlberg, 3:36 (pp).

Saves — Jesse Carlson, CL, 17; Danny Whited, MLA, 27.

Cloquet-EC 0-0-0—0

Stillwater 0-0-1—1

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — 1. Jack Sullivan (Josh Long), 9:12.

Saves — Owen Carlson, CEC, 16; Jesse Brown, S, 27.

Duluth Marshall 1-0-1—2

Forest Lake 0-0-1—1

First period — 1. DM, Aiden Bachand (Levi Stauber, George Grannis), 13:36.

Second period — No scoring.

Third period — 2. FL, Matt Hunt (Ben Miller), 3:25; 3. DM, Stauber (Grannis, Keelan Golat), 5:31.

Saves — Cam Brandt, DM, 19; Brady Peterson, FL, 40.

Grand Rapids 0-1-1—2

Virginia/MIB 0-4-0—4

First period — No scoring.

Second period — 1. VMIB, Jake Seitz (Cade Moreland, Caleb Bialke), 3:38; 2. VMIB, Nathen Zadnikar (Zach Kilen), 7:42; 3. VMIB, Bialke (Seitz, Moreland), 10:56 (pp); 4. VMIB, Cody Herrmann (Jacob Peterson), 12:26 (pp); 5. GR, Anthony DelGreco (Nano DeGuiseppi, Michael Heitkamp), 16:36 (pp).

Third period — 6. GR, Brandon Goehring (Kobie Koenig), 11:56.

Saves — Josh Berlin, VMIB, 16; Gabe Holum, GR, 26.

Int'l Falls 1-3-1—5

Eveleth-Gilbert 1-1-0—2

First period — 1. IF, Gust Lorenson (Trimble Butler, Josh Cann), 11:22 (pp); 2. EG, Cody Hendrickson, 11:43.

Second period — 3. IF, Barrett Kalar (Butler, Lorenson), 6:59; 4. IF, Lorenson (Butler, Kalar), 9:56; 5. IF, Kalar (Ethan Alleman, Trevor Becvar), 14:24; 6. EG, Josh James (Hendrickson, Gage Everson), 15:40.

Third period — 7. IF, Butler (Lorenson, Kalar), 4:48.

Saves — Jake Klow, IF, 37; Kodi Intihar, EG, 25.

Superior 1-2-1—4

Chippewa Falls 0-1-0—1

First period — 1. S, Taylor Burger (Kaleb Ullan, Max Curtis), 6:38 (pp).

Second period — 2. S, Gunnar Hansen, 3:25; 3. CF, Lucas Steinmetz, 3:37; 4. S, Curtis (Ullan), 13:11.

Third period — 5. S, Luke Drougas (Curtis, Tucker Stamper), 9:54 (pp).

Saves — Caden Welch, S, 10; Jaden Hoople, CF, 34.

Greenway 5, Duluth Denfeld 2

GIRLS HOCKEY

Eveleth-Gilb. Area 0-0-0—0

GR-Greenway 2-2-3—7

First period — 1. Claire Vekich (Ellie Tillma, Quinn Kasell), 0:24; 2. Sadie Peart (Madisen Drotts, Ty Bischoff), 15:26.

Second period — 3. Tillma (Kasell, Vekich), 8:47; 4. Drotts (Bischoff), 13:20.

Third period — 5. Peart, 1:10; 6. Kasell (Vekich, Tillma), 2:48; 7. Peart (Drotts, Sasha Stefan), 4:01.

Saves — Rachel Woods, EGA, 22; Emily Trast, GRG, 9.

Hayward-Ashland 0-1-1—2

St. Croix Valley 1-1-3—5

First period — 1. SCV, Taylar Meier (Anna Albrightson), 10:09.

Second period — 2. HA, Lauren Donnellan, 2:49 (pp); 3. SCV, Albrightson (Kamryn Jacobs), 10:50.

Third period — 4. HA, Sarah Pearson, 0:40; 5. SCV, Maddie Schulz (Amber DeLong), 1:13; 6. SCV, Jacobs, 5:58; 7. SCV, Meier, 14:43.

Saves — Emma Quigley, HA, 37; Olivia Klund, SCV, 16.

Hibbing-Chis. 2-1-1-0—4

Int'l Falls 2-1-1-0—4

First period — 1. IF, Amber Tilander, 0:31; 2. HC, Emma Lundell (Allie Bussey), 4:22; 3. HC, Bussey, 5:49; 4. IF, Emma Erickson (Maria Vollom), 15:08.

Second period — 5. HC, Lundell (Bussey, Lillian Rue), 4:49; 6. IF, Tilander, 15:29.

Third period — 7. IF, VOllom, 3:09; 8. HC, Sydney Haben, 5:52.

Overtime — No scoring.

Saves — Abby Edstrom, HC, 21; Grace Wegner, IF, 27.

Moose Lake Area 1-0-1—2

Superior 0-0-0—0

First period — 1. Josie Benzie (Jamie Benzie, Ruby Mohelsky), :37.

Second period — No scoring.

Third period — 2. Mohelsky, 3:59 (pp).

Saves — Maddy Gamst, MLA, 23; Autumn Siers, S, 27.

Proc.-Herm. 0-1-1—2

Duluth 0-0-0—0

First period — No scoring.

Second period — 1. Megan Madill (Karie Lenard, Olyvia Opsahl), 16:05.

Third period — 2. Madill (Lenard), 16:36 (en).

Saves — Samantha Lewis, PH, 17; Sarah Spencer, D, 33.

Cloquet-Esko-Carlton 5, North Shore 1

BOYS SWIMMING

Superior 98, Menomonie 67

200-yard medley relay — S (Jimmy Peterson, Ben Hintzman, Nate DeRoche, Caden Willie), 1 minute, 58.20 seconds; 200 freestyle — Andrew Lisak, S, 2:12.20; 200 individual medley — Austin Gjestson, M, 2:29.92; 50 freestyle — Peterson, S, :25.09; diving — Adam Young, S, 122.80; 100 butterfly — DeRoche, S, 1:04.11; 100 freestyle — Lisak, S, :58.34; 500 freestyle — HIntzman, S, 6:02.92; 200 freestyle relay — M (Christian Bilse, Cameron Hoppa, Kaleb Kazmarek, Adam Giljohann), 1:46.62; 100 backstroke — Kazmarek, M, 1:05.85; 100 breaststroke — Hoppa, M, 1:13.04; 400 freestyle relay — S (Lisak, Hintzman, Dylan Evavold, Peterson), 4:00.38.

Advertisement
randomness